עוגיות, מאפינס ונקניקי-שוקולד לט"ו בשבט (מקור: המטבח של איה)

לכבוד ט"ו בשבט הבא עלינו לטובה, החלטנו הפעם להכין כיבוד ברוח הפירות היבשים. אסופת המתכונים העצומה שהכינה איה באתר שלה הציעה לנו שלל מתכונים מפתים שמהם יכולנו לבחור. בסופו של דבר, בחרנו להכין מאפינס דובדבנים יבשים, נקניק שוקולד פירות יבשים, ומנדלברויט לט"ו בשבט.

נתחיל במאפינס הדובדבנים. המאפינס, כידוע, הם ידידיה של כל טירונית-אפייה. כל סוגי המאפינס מבוססים על אותו רעיון. קודם כל יוצרים שתי קערות: "הקערה היבשה" (קמח, סוכר, אבקת אפיה) ו"הקערה הרטובה" (חלב, ביצים). אז מוסיפים לפי הדימיון או לפני המתכון תוספות שונות ומשונות, מערבבים (מעט!) בין הקערות, והיישר לתבנית המאפינס לאפייה של 15-20 דקות. זהו. ההצלחה וריח-המאפינס המשתרר בחדר מובטחים, וגם ההפתעה וההערכה מצידם של אלה שמתרשמים עד-אין-קץ מהמחשבה על מאפינס מעשה בית. לכן, קל להבין מדוע הסטוריית האפייה שלי החלה עם הכנת מאפינס, מדוע נפשי נקשרה בנפשה של תבנית המאפינס המצוינת שלנו, ומדוע תמיד אני מוכנה להכין מאפינס חדשים וניסיוניים לכל אירוע. מאפינס-הדובדבנים גם הם לא אכזבו – המאפינס יצאו טעימים, רכים ומפנקים, והכתמים האדומים של הדובדבנים, שמופיעים כאשר בוצעים את המאפינס, יפים מאוד. המינוס היחיד הוא שהמאפינס יוצאים גדולים מאוד. לכן, לא נוח לכרסם אותם כלאחר-יד והם מתאימים יותר לפינוק ביתי מאשר לאירוח רב-משתתפים.

שניים בתור הם נקניקי השוקולד עם האגוזים והפירות היבשים. המנה הזו תפסה את עיני מיד כשעברתי על הרשימה, מכיוון שהיא הזכירה לי עוגה שסבתא שלי נהגה להכין לי בילדותי, שכונתה על ידי כל "עוגת ילדים". הנקניקים הללו הם גרסא מתקדמת ומתוחכמת מעט יותר של אותה עוגה, והם טעימים ומפנקים בצורה בלתי-רגילה גם לגדולים. מכיוון שמלאי האלכוהול בדירתו השכורה והצנועה קטן מאוד, ולא רצינו לקנות בקבוקים מיותרים רק בשביל המתכון הזה, החלטנו לותר על הליקר תפוז ועל הרום (שרי ברנדי נשאר לנו ממתכון אחר), ובמקום היין המתוק השתמשנו בשאריות מיץ ענבים לקידוש שהשאירה אצלנו חברה דתיה לפני כמה חודשים. בנוסף, ויתרנו על סירופ השוקולד ופיצינו על ההעדר בתוספת עוד כמה קוביות שוקולד. לא ניכרה איזושהיא השפעה שלילית על הטעם, וקרם השוקולד עדיין יצא מצוין (העובדה שהשתמשנו בשוקולד מריר משובח בטח לא הזיקה). ערן נהנה מאוד ממלאכת פירור הביסקוויטים (כאן אין לנו "פתי בר", אז אלתרנו עם מה שמצאנו בסופר), ואפילו קצת נעצב כשלקחתי לו אותם כדי לערבב אותם בקערה. אחרי שמערבבים את קרם השוקולד עם האגוזים, הפירות והביסקוויטים, נוצרת תערובת יציבה מאוד שקל מאוד לגלגל אותה בתוך נייר אפיה לנקניקים. התוצאה הסופית מצוינת! נקניקי השוקולד לא מתוקים מדי, עשירים מאוד, ולא מכתימים את הידיים. בסך הכל, מהכמות במתכון נוצרו שלושה נקניקים ארוכים וצרים-יחסית.

ולבסוף – עוגיות מנדלברויט פירות יבשים. המנדלברויט אמור להיות בעצם סוג של עוגיות ביסקוטי, אבל לנו הן יצאו פחות קשות ויותר פריכות, והן שותפות אידיאליות לקפה או תה. גם במקרה הזה, ההכנה לוקחת ממש כמה דקות והיא מאוד פשוטה. אנחנו אפינו את העוגיות קצת יותר ממה שכתוב (במקום 20 דקות ואז 10 דקות, בחרנו ב-25 דקות ואז 15 דקות). גם כי לא שמתי לב לשעון, וגם כי רצינו שהן יהיו קשיחות כמו ביסקוטי. בזמנים המאורכים, הם נאפו יופי, והיו פריכות, עשירות ומצוינות. התחושה היא ממש של עוגיות בית-קפה (עוגיות סטארבקס, אם להיות מדויקים) ובקלות הכנה כזו, הן דרך מצוינת להפוך את הקפה לקצת יותר מפנק.

—————

למאפין אחד ממאפינס הדובדבנים (74 גרם): 172 קלוריות (42 קלוריות משומן), 4.7 גרם שומן (2.7 גרם שומן רווי), 29.4 גרם פחמימות (0.7 גרם סיבים תזונתיים), 3.6 גרם חלבון.

לפרוסת קטנה של נקניק שוקולד (20 גרם): 92 קלוריות (46 קלוריות משומן), 5.1 גרם שומן (2.1 גרם שומן רווי), 10.6 גרם פחמימות (0.6 גרם סיבים תזונתיים), 1.3 גרם חלבון.

לעוגיית מנדלברויט בינונית (44 גרם): 192 קלוריות (102 קלוריות משומן), 11.4 גרם שומן (4.5 גרם שומן רווי), 19.9 גרם פחמימות (1.4 גרם סיבים תזונתיים), 4 גרם חלבון.

תגובה אחת לרשומה “ עוגיות, מאפינס ונקניקי-שוקולד לט"ו בשבט (מקור: המטבח של איה) ”

  1. מאת ערן:

    באמת היה לי קשה להיפרד מפירורי הביסקוויטים! כיוון שפתי-בר לא מצאתי כאן, ולא חשבתי על האפשרות לרכוש ביסקוויטים לתינוקות, השתמשתי ב-Honey Graham Crackers של wholefoods. הם התפוררו יופי-יופי בשקית זיפלוק סגורה. בלי פטישים או מכות – פשוט הפעלת לחץ באמצעות האצבעות.

להגיב